Sporty samochodowe sięgają daleko w historię, a dokładnie do roku 1885, kiedy to Carl Benz skonstruował pierwszy samochód z silnikiem spalinowym. Początki nie były kolorowe i wynalazek nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ludzi, ale to zaszczepiło w nich pragnienie prędkości i chęć do eksperymentowania z motoryzacją. Pierwszy profesjonalny wyścig samochodowy odbył się w roku 1900 na trasie Paryż-Lyon. Zorganizowany był na najwyższym poziomie, z nagrodami ufundowanymi przez Jamesa Gordona, a wygrał je Francuz Fernard Charron, który później przeszedł do historii motoryzacji jako legenda. Od tego czasu rajdy i wyścigu nabierały na popularności i powstało wiele najpopularniejszych rajdów samochodowych, które odbywają się nawet do dziś.

Jesteś Fanem rajdów samochodowych lub dużo podróżujesz? Koniecznie sprawdź, co może zaoferować Ci firma Motocenter Akumulator Kielce

Rajd Dakar

To coroczny rajd terenowy przyciągający wielu ludzi zainteresowanych motoryzacją i wyścigami samochodowymi. Obecnie organizowany jest przez Amaury Sport Organisation na początku roku. To rajd terenowy na powierzchniach o wiele trudniejszych, niż rajdy płaskie na torach. Trasę dla zawodników początkowo stanowił odcinek od Paryża do Dakaru, jednak ze względu na różne czynniki trasę tę co roku lekko modyfikowano. Istnieją cztery klasyfikacje – są to rajdy samochodowe, motocyklowe, ciężarówkowe i quadowe. Na ogół wszystkie pojazdy, to pojazdy terenowe ze względu na warunki panujące na odcinkach, które muszą przejechać kierowcy.

WRC (World Rally Championship)

To najwyższy szczebel jeśli chodzi o rajdy samochodowe. Coroczny batalion toczony o tytuły rajdowego mistrza świata wśród kierowców, pilotów oraz instruktorów. Organizatorem WRC jest FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa). Oprócz głównego wyścigu WRC, odbywają się również WRC-2, WRC-3 i JWRC (Junior). Pierwszym mistrzem świata w historii rajdu WRC został zespół Alpine. W 1979 roku nastąpiło pierwsze nadanie tytułu mistrza świata kierowców. Każdy kierowca, który chce dostać się na scenę najlepszych zawodników wyścigowych musi posiadać międzynarodową licencję rajdową.

24H Le Mans

To jedyna taka, oryginalna formuła wyścigu, w której zawodnicy za zadanie mają przejechać jak najwięcej okrążeni w ciągu całej doby, w drużynach trzyosobowych. To niebezpieczny wyścig, zważając na fakt, iż w historii dochodziło w jego trakcie do wypadków śmiertelnych. Pierwszy historyczny wyścig 24H Le Mans odbył się w 1923 roku.