Osoby, które przez kilka lat użytkują samochód, w pewnym momencie stają przed koniecznością nabycia nowego akumulatora. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić kosztownego w skutkach błędu.

Czym jest akumulator i za co odpowiada?

Akumulator samochodowy to nic innego, jak specjalne ogniwo, które magazynuje energię elektryczną. Podczas ładowania energia jest zmieniana w związki chemiczne. Natomiast podczas rozładowywania akumulatora następuje kontrolowana reakcja chemiczna, która uwalnia prąd o danym natężeniu i napięciu. Ogniwa akumulatora posiadają dwa bieguny: dodatni i ujemny, a różnica między nimi sprawia, że powstaje siła elektromotoryczna, która odpowiada za generowanie prądu elektrycznego. 

Na co zwrócić uwagę wybierając nowy akumulator?

Przed zakupem nowego akumulatora warto sprawdzić kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy zaistniała awaria, na pewno jest spowodowana usterkom akumulatora. Jeżeli jesteśmy tego pewni można rozpocząć poszukiwania jak najlepszej części zamiennej.

W sklepach z częściami zamiennymi jak https://mobilny-akumulator.pl/ można znaleźć:

  • standardowe akumulatory – zwykle bezobsługowe, które nie można kontrolować i nie można uzupełniać w nich elektrolitów, 
  • akumulatory EFB – płyty dodatnie są w nich pokryte poliestrem, stosuje się je w autach, które posiadają system start – stop, 
  • akumulatory AGM – posiadają one specjalne maty z włókna szklanego, które nasycono elektrolitem.

Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem pozostają akumulatory używane.

Kupując akumulator warto zwrócić uwagę na jego pojemność i dopasowanie do danej wersji auta, a także na jego wymiary i to, po której stronie obudowy powinien się znajdować. Aby wybrać dobry produkt, warto po prostu zdecydować się na taki, który posiada parametry identyczne do tego oryginalnego. W razie jakichkolwiek problemów z wyborem nowego akumulatora warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy znają się na częściach samochodowych. Warto także wspomnieć, że w przypadku samochodów, które nie przedstawiają zbyt dużej wartości, zakup drogiego akumulatora może nie mieć sensu, a może nawet przynieść całkowicie odwrotny efekt.

Koniecznie doczytaj: http://mediaspolecznicy.pl/jak-dbac-o-akumulator-samochodowy/