Malowanie proszkowe to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod pokrycia powierzchni farbą. Z tego powodu znalazła ona swoje zastosowanie również w motoryzacji.

Podstawowe informacje

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu farby za pomocą specjalnego pistoletu. Konieczne jest, aby powierzchnia, na którą nakładana jest farba była metalowa, mosiężna, aluminiowa bądź żeliwna.

Pierwsze kroki

Nakładane na powierzchnię cząsteczki farby proszkowej są naelektryzowane-proszek utrzymuje się na powierzchni dzięki polu elekteostatycznemu. Kolejnym etapem jest podgrzanie pomalowanej części do temperatury od 140 do 200 stopni. Dzięki temu zabiegowi cząsteczki ulegają polimeryzacji a powłoka staje się trwała i odporna.

Zaletą malowania proszkowego jest szybkość i efektywność. Ten rodzaj malowania zapewnia idealne krycie powierzchni. Dodatkowo zabzpiecza on przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi. Farba proszkowa idealnie przylega do pomalowanego tworzywa. Nie tworzą się zacieki. Docenić również trzeba fakt, iż farma rozkłada się równomiernie tworząc gładką i estetyczną powłokę.

Należy również zwrócić uwagę, że taki sposób malowania jest bardzo ekologiczny i dobry dla środowiska naturalnego. Brak szkodliwych oparów, mniejsze pylenie, większa wydajność farby, bezzapachowość czy brak konieczności używania różnego rodzaju rozpuszczalników to tylko niektóre z zalet malowania proszkowego.

Cena proszkowego malowania

Ceny malowania proszkowego wahają się między 100 a 300 zł. Kwota jaką zapłacimy zależy między innymi od wielkości malowanej powierzchni, rodzaju tworzywa, farby, specyfikacji czy stanu danego elementu. Należy pamiętać, że na przykład za używane felgi zapłacimy więcej, ponieważ malarz będzie musiał włożyć w to o wiele więcej pracy. Przed nałożeniem farby musi wyczyścić czyli wykonać piaskowanie, aby pozbyć się zanieczyszczeń. W innym wypadku trwałość i wygląd nałożonej farby mógłyby nie być zadowalające. 

Wycena usługi często wyceniana jest w obliczeniu za metr kwadratowy. Dlatego im większa powierzchnia, która chcemy pomalować tym z większymi kosztami musimy się liczyć. Tu ceny mają bardzo dużą rozpiętość od 20 zł za metr kwadratowy do 70 zł. 

Inny artykuł: http://marketingdokobiet.pl/marketing-szeptany-zagrozenia-i-korzysci-dla-firmy/